Кафедра "Збагачення корисних копалин і хімії"
Керівник – доктор технічних наук, професор, академік АГНУ Олійник Тетяна Анатоліївна
Кафедра збагачення корисних копалин – одна зі старіших в університеті. Вона була заснована в 1953 р. Очолив кафедру кандидат технічних наук І. І. Зозуля. З 1957 р. кафедрою завідував професор, доктор технічних наук Ф. Н. Бєлаш, який заснував наукову школу в галузі флотаційного збагачення залізних і марганцевих руд. З того часу кафедра почала швидко розвиватися, було створено базові лабораторії на гірничо-збагачувальних комбінатах Криворізького та Нікопольського басейнів. Протягом 1965−1974 рр. кафедрою завідував доцент, кандидат технічних наук В. С. Харламов. У цей час на кафедрі були організовані нові навчальні лабораторії з усіх дисциплін спеціальності, значно поповнилася матеріальна база для підготовки кваліфікованих спеціалістів і проведення наукових досліджень. У період з 1974 р. до 1979 р. кафедру очолював професор, доктор технічних наук В. М. Шохін, який зробив великий внесок у вдосконалення навчального процесу й підготовку педагогічних і наукових кадрів. Протягом 1979−2001 рр. кафедрою завідував доктор технічних наук, академік Академії гірничих наук України Г. В. Губін. Виробнича діяльність професора Г. В. Губіна відзначена державними нагородами: медаллю «За трудовую доблесть», Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, бронзовою медаллю ВДНГ.
01.07.2003 р. завідувачем кафедри призначено Т. А. Олійник, доктора технічних наук, професора. Сьогодні навчальна й наукова робота кафедри здійснюється колективом з 8 викладачів, у тому числі одним професором, доктором технічних наук, 4 доцентами, кандидатами технічних наук, 2 старшими викладачами, кандидатами технічних та хімічних наук. За роки роботи вони набули великий досвід викладання, є висококваліфікованими викладачами, користуються повагою студентів. За час існування кафедри підготовлено понад 5000 спеціалістів − збагачувальників для підприємств, науково-дослідних і проектних інститутів України та країн СНД. Гірничі інженери-збагачувальники підготовлені для виробничої, проектної та дослідної діяльності в галузі збагачення корисних копалин у проектних і науково-дослідних інститутах, на збагачувальних фабриках, у кар’єрах, шахтах і в організаціях, пов’язаних зі збагаченням корисних копалин і переробкою мінеральної сировини. Гірничі інженери, випускники КНУ, працюють на гірничо-збагачувальних комбінатах України, Росії, країн Західної Європи на таких посадах, як: головні інженери підприємств, дільниць, цехів і виробництв, органів технагляду, проектних організацій; наукові співробітники, проектувальники; викладачі вищих навчальних закладів та коледжів. Рівень підготовки інженерів-збагачувальників, як свідчать відгуки про їх роботу, відповідає вимогам сьогодення. У 2015 році рішенням колективу кафедри було організовано дві секції для найефективнішої організації навчального процесу: секція збагачення корисних копалин і секція хімії. Поява нових спеціальностей зумовила подальше введення до програм таких дисциплін, як: «Аналітична хімія», «Органічна хімія», «Фізична хімія» і «Колоїдна хімія», а також спецкурсів: «Хімія палива та води», «Хімія атмосфери», «Фізична хімія і хімія силікатів», «Хімія води і мікробіологія».
Історія кафедри хімії пов’язана з іменами видатних хіміків. Протягом довоєнних років кафедру очолював доцент А. С. Чорний. Потім − професор Ю. С. Ляліков (у воєнні та повоєнні роки), доценти К. С. Леміщенко (1954−1956), Е. С. Ненно (1965−1975), Л. Д. Єрмак (1975−1989), В. М. Дубченко (1989−2006), Е.В. Часова (2006-2015). Головними напрямами наукової роботи кафедри були вивчення хімізму й особливостей технології процесів збагачення залізних, марганцевих і молібденових руд, вивчення вільно-радикальних реакцій органічних сполук (доценти В. М. Дубченко, В. І. Коваленко), вивчення хімічних реакцій, які використовуються в аналітичній хімії та деякі інші.
Доля багатьох викладачів кафедри хімії тісно перетиналася з металургійним виробництвом. У повоєнні роки завідувачем кафедри хімії Криворізького гірничорудного інституту працював видатний хімік-аналітик, доктор хімічних наук, професор, академік АН МРСР Юрій Сергійович Ляліков. Свій вклад у металургійну промисловість він уніс як один із організаторів Державної інспекції якості південних руд. Книга, написана професором Ю. С. Ляліковим у співавторстві з В. І. Сакуновим, Н. С. Ткаченко «Хімічний аналіз руд чорних металів» витримала кілька видань, використовується і сьогодні в хімічних лабораторіях металургійних виробництв. Широко відома також монографія Ю. С. Лялікова «Фізико-хімічні методи аналізу».
Доцент Олександр Пантелійович Удовенко свого часу працював головним інженером коксохімічного виробництва металургійного заводу. Доцент Леонід Дмитрович Єрмак починав свій трудовий шлях у хімічних лабораторіях ЦЗЛ металургійного комбінату «Криворіжсталь».
У повоєнні роки кафедра мала тільки дві навчальні лабораторії, на 12-15 робочих місць кожна. Наприкінці 1960-их років кафедрі було виділено в новому навчальному корпусі чотири навчальні й одну науково-дослідну лабораторію, вагову кімнату, підсобні приміщення, лекційну аудиторію на 200 місць.
Сьогодні кафедра має чотири навчальні лабораторії, три лекційні аудиторії, комп’ютерний клас, вагову кімнату та підсобні приміщення.
Наукові дослідження працівників кафедри завжди були пов’язані з проблемами металургії, збагачення корисних копалин, екології. Над цими проблемами плідно працювали і працюють доценти кафедри О. В. Демчишина, Е. В. Часова,
Кафедра завжди пишалася високим рівнем викладання хімії та рівнем підготовки викладачів. Більше 40 років працював у нашому виші доцент Л. Д. Єрмак, який свого часу очолював кафедру. Людина з енциклопедичними знаннями, прекрасний педагог, Леонід Дмитрович користувався заслуженою повагою і авторитетом у колег і у студентів.
Понад 30 років плідно та віддано працював на кафедрі доцент В. В. Мовчан – головний методист кафедри, який є автором багатьох методичних розробок кафедри.